Скільки ще вихідних належить українцям 2017-го і як взяти відпустку так, щоб зарплата зросла
Цей тиждень розпочався для українців з вихідного. Неробочий день на честь Трійці перенесли з неділі на понеділок, а робочий тиждень скоротили до чотирьох днів. Уже 2018 року таку норму законодавства чиновники планують скасувати для всіх офіційних свят, крім Трійці і Пасхи (ці дати щороку збігаються з неділею).
Влітку 2017 року українці відпочиватимуть два додаткових дні – 28 червня і 24 серпня. Наступне свято тільки восени – 14 жовтня Україна відзначає День захисника вітчизни. З огляду на те, що цей день збігається з суботою, вихідний перенесуть на понеділок. Сайт "Сегодня" з'ясував, скільки відпочиватимуть українці цього року та як взяти відпустку і не втратити частину зарплати.
Які вихідні покладені 2017-го
Згідно зі ст. 67 КЗпП, якщо святковий день збігається з суботою або неділею, вихідний переносять на понеділок. В результаті українці в жовтні відпочиватимуть три дні поспіль – з 14 по 16 жовтня.
Скільки ще вихідних буде цього року:
28 червня (середа) – вихідний, День Конституції
24 серпня (четвер) – вихідний, День Незалежності
14 жовтня (субота) – вихідний, День захисника Вітчизни
Всього 2017-го буде 11 вихідних у зв'язку зі святами, 105 щотижневих вихідних. Якщо до цього додати 24 дня відпустки, вийде, що українці за рік відпочивають 140 днів – це 38% від усього року. Велика кількість свят шкодить економіці країни, впевнена екс-радник міністра економічного розвитку Яника Мірило. "Є в Україні таке феноменальне явище – постійні вихідні, а потім дивуємося, чому економіка не зростає. Особливий абсурд – перенесення робочих і вихідних. Якщо свято випало на вихідний треба відзначити додатковим вихідним. Може, ми лідер в світі за ефективністю праці? Чи вибиваємося в лідери за розміром ВВП, тому можемо собі це дозволити? Хоча і реальні світові лідери не можуть дозволити собі постійні свята", – написала Яника Мірило під час новорічних свят в Facebook.
Зазначимо, в більшості пострадянських країн на рік випадає 11 вихідних днів на честь свят. Додатково 13 вихідних – в Росії, Австрії. 14 вихідних – в Іспанії, Мальті. До слова, Іспанія посідає одне з перших місць за кількістю святкових вихідних серед всіх країн Європейського Союзу. Крім покладеного дводенного "вікенду", іспанці щодня відпочивають дві-три години після обіду (під час сієсти закривається більшість магазинів і держустанов).
2018-го деякі свята планують скасувати
Інститут пам'яті кілька тижнів тому презентував законопроект, згідно з яким календар свят для українців кардинально зміниться. Якщо документ підтримають парламентарі, вже наступного року замість 11 святкових вихідних залишиться тільки дев'ять.
Восьме березня і дев'яте травня залишаються святковими днями: концерти і офіційні заходи ніхто скасовувати не планує, проте вихідних в ці дні не буде. "Оскільки святкування державних свят має сприяти відновленню історичної пам'яті і формуванню національної ідентичності громадян України, на статус державного можуть претендувати тільки ті дати і події, які співвідносяться з державними та історико-культурними", – пояснюють в документі.
Крім того, не переноситимуть вихідний, який збігається з суботою або неділею (крім вихідних на Великдень і Трійцю)
Які дні залишаться вихідними:
День пам'яті і примирення – 8 травня
День Конституції – 28 червня
День Незалежності – 24 серпня
День захисників України – 14 жовтень
Новий рік – 1 січня
Різдво – 7 січня
Великдень – дата змінюється
День Святої Трійці – дата змінюється
День праці – 1 травня
Крім того, в календарі з'являться нові святкові (але робочі) дні. Наприклад, Інститут пам'яті пропонує узаконити цілий перелік скорботних днів.
Коли краще взяти відпустку
Відповідно до закону, відпустка українцям оплачується роботодавцем. Однак при цьому за один день відпустки платять менше, ніж за один робочий день. Пов'язано це з особливостями розрахунку відпускних. Щоб порахувати, скільки заплатять за один день відпустки, потрібно вирахувати свою середню зарплату за календарний день за минулий рік. Для прикладу, українець із зарплатою в 8000 гривень і робочим тижнем з понеділка по п'ятницю за один робочий день заробляє 400 гривень. А за один день відпустки може отримати 266,6 гривні (з урахуванням, що зарплата за минулий рік не змінювалася).
Якщо взяти відпустку з понеділка по п'ятницю (на п'ять днів), місячна зарплата знизиться з 8000 до 7330 гривень. А якщо взяти відпустку на повний тиждень, то можна розраховувати на зарплату в 7866 гривень. Якщо ж оформити відпустку на дев'ять днів (з суботи по понеділок, "захопивши" дві суботу і дві неділі), то зарплата на місяць з відпусткою буде навіть вище, ніж звичайна – 8400 гривень. Так, якщо замість п'яти днів відпустки використовувати дев'ять (з урахуванням вихідних до і після відпустки), то розмір зарплати збільшиться.
Нагадаємо, кожному співробітнику покладено відпустку тривалістю 24 календарних дня. Згідно зі ст. 12 Закону про відпустки, 24 дні можна розділити на кілька частин. При цьому основна частина відпустки має бути не менше 14 календарних днів. Якщо за минулий рік відпустка не використовується, на наступний її можна перенести тільки за згодою з роботодавцем. При цьому після звільнення вся невикористана відпустка компенсується грошима. Наприклад, якщо пропрацювати 13 місяців і за цей час жодного разу не піти у відпустку, а після звільнитися, роботодавець зобов'язаний виплатити компенсацію 26 днів відпустки (два дні за кожен відпрацьований місяць).
До слова, вихідні дні на честь свят до тривалості відпустки не зараховуються. Якщо, наприклад, взяти відпустку на сім днів з 19 серпня, відпочивати можна не тиждень, а вісім днів (24 серпня вихідний на честь Дня Незалежності).
http://zak-kor.net/