Закарпаття май ліпшоє: вшитко про наш край (фото, відео)
- 10-01-2017, 17:15
- Закарпаття / Суспільство
- 0
- 287
Загальна площа краю становить 12 800 км². Закарпаття має 13 районів, 10 міст, 28 містечок, 561 сільське поселення. Обласним центром є місто Ужгород.Місто біля підніжжя Карпат є найменшим обласним центром України, проте має багату і давню історію.
Серцем Ужгорода є його замок. Туристів також приваблюють костел, синагогата резиденція єпископа. Ужгородський замок має свою легенду. Події, які описані у легенді, відбуваються у 17 столітті, коли замком в Ужгороді володів граф Другет, чия донька мала неземну красу. Слава про неї ширилася далеко за межі міста. Одного разу, коли поляки хотіли здобути замок, відправили до фортеці своїх воєвод, щоб розвідати ситуацію. Так сталося, що один з них познайомився із донькою Другета. Вони з першого погляду закохалися один в одного. Дівчина через свої почуття розказала полякові про всі таємні ходи. Дізнавшись про зраду, батько наказав слугам замурувати рідну донечку в стінах фортеці. З того часу душа загиблої не має спокою і блукає коридорами палацу, чекаючи свого визволення з мурів.
Взагалі до сьогодні на Закарпатті збереглися 12 середньовічних замків, серед яких Ужгородський, Мукачівський, Невицький, інші в руїнах і залишках. На сьогодні в краї діють понад 30 монастирів, серед яких найдавнішими є Мукачівський, Угольський Драгівський, Імстичівський, Боронявський, Малоберезнянський, всі інші з XX ст. На Закарпатті збереглися дворянські палаци Шенборнів (Карпати), Перені (Виноградів), Довгої (Довге), Ракоці (Мукачево), Другетів (Ужгород-Горяни), Бетлені (Берегове), Плотені (В.Лази Ужгородського р-ну).
Обласний центр Закарпаття відомий за межами нашої країни не лише замками, але і найбільшою в Європі липовою алеєю, яка огортає правобережжя міста . Тут, до речі, ростуть різні сорти лип, тому майже місяць квітне вся набережна Незалежності.
Сьогодні її довжина сягає 2 км 200 метрів. Згідно переказів під однією з лип знаходиться гільза з посланням майбутнім поколінням. Нині ж помилуватися липовою алеєю в період цвітіння дерев з’їжджаються туристи з усієї Європи.
Не можна не згадати, що наприкінці квітня Ужгород перетворюється на справжній райський сад, адже починає цвісти екзотична японська вишня − сакура. Ці дерева ростуть лише в Японії, кількох штатах Америки та на Закарпатті. Пік цвітіння, коли гілки сакури вкриваються пишними рожевими квітами − неймовірно захоплююче явище.
Саме в Ужгороді розташована найбільша в Європі Алея сакур, що простягнулася вздовж берега Ужа, на Православній та Київській набережних.
Ужгород також відомий своїми міні - скульптурами, які, до речі, до новорічно - різдвяних свят "вдягнули" по-святковому
А тепер деякі цікавинки про Закарпаття:
1. Найбільш снігове місце України — Руська Мокра (стійкий сніговий покрив лежить тут протягом 116 днів у році);
2.Найвища гора України — Говерла (висота 2061 м.)
3. Найбільше гірське озеро України Синевир (площа 7000 м² на висоті 989 м). Озеро Синевир, на даний час, вкрите льодом і щільним шаром снігу
4. Найглибша лікувальна установа в Україні в Солотвино (на глибині 300 м);
5.Найпівнічніша місцевість у світі, де вирощують чай — гора Красна Горка, біля Мукачева;
6.Географічний центр континентальної Європи знаходиться біля с. Ділове Рахівського району (48°30' пн. широти і 23°23' сх. довготи).
7.Найдовша річка Закарпаття — Тиса. Довжина її в межах краю становить 223 км. Крім Тиси протікають річки: Уж, Латориця, Боржава, Ріка, Теребля, Тересва та інші. Усіх річок, струмків і потічків у краї 9429, озер — 137, з яких водойм (постійних озер) — 32. Найбільший гірський водоспад — Войводин, а найвищий — Трофанець.
8.На Рахівщині зростає найбільше дерево тису в Українських Карпатах.
Закарпаття- край, на стику різних кордонів. Загальна протяжність кордонів Закарпаття становить 460 км (з Польщею 33,4 км, зі Словаччиною — 98,5 км, з Угорщиною -130 км, з Румунією — 205,4 км). На півночі та північному сході Закарпаття межує з Львівською (85 км) та Івано-Франківською областями (180 км).
Закарпаття багате своєю історією. В краї нараховується 1817 пам'яток історії, 496 — археології, 48 -мистецтва. найдавніша стоянка первісної людини у Центральній і Східній Європі знаходиться в Королеві Виноградівського району і датується близько 1 млн. 100 тис. років.
В 1940-х роках на Закарпатті виготовляли елітний сир "Емменталь"
Цікавинкою Закарпаття є і боржавська вузькоколійка "Анця Кушницька” , яка нещодавно відсвяткувала ювілей
Не можна не згадати, що Закарпаття славиться своїми діалектами, настільки різними, що інколи закарпатці не розуміються один одного. Закарпаття відоме також і своїми винами,термальними водами, мінеральними водами, виробами із лози, сирами...
Самі ж закарпатці- люди харизматичні, добрі, привітні, гостинні, вміють і люблять жартувати:
Zak News