» » Закарпаття задихається: чому потрібно повернути обов’язковий техогляд автомобілів

Закарпаття задихається: чому потрібно повернути обов’язковий техогляд автомобілів

Допис ужгородського еколога Генріха Розмана про чистоту повітря та автомобілі
 
Це мій другий допис із  серії «Закарпаття задихається». У першому я торкнувся питання ввезення старих автомобілів в Україну. Дякую тим, хто мене підтримав і дякую навіть тим  «пересічникам», які обклали мене матюками. При цьому екологічна аргументація їх не займає, бо в основі їхніх пояснень була виключно споживацька мотивація придбання старих автівок за кордоном.

Але ми з однодумцями стоїмо на своєму – над ввезеннями старих автомобілів потрібен контроль. У першу чергу – екологічний. Задумайтесь  - митниця проінформувала, що лише за минулий місяць на територію України через митні пункти Закарпаття заїжджало в середньому 1200 так званих «транзитних» автомобілів. При цьому митники зафіксували, що у 800 випадках ці автомобілі так і не виїхали. Просто важко уявити, скільки не облікованого металобрухту на колесах псує нам тут повітря.

Знаю, що дехто може мені апелювати про екологічну чистоту Закарпаття. Мовляв, у нас тут все добре з екологію. Навіть можна привести приклад нещодавні публікації про те, що Закарпаття займає друге місце в Україні по чистоті екології. Знаю. Читав. Ось ці цифри:

Викиди в атмосферу забруднюючих речовин (2015 рік) — 4,4 тис. т

Скидання стічних вод (2015 рік) — 32 млн куб. м

Створення відходів I–III класів (2015 рік) — 2,5 тис. т

Середньорічна доза радонового опромінення — 2,2 МЗв

Кількість злоякісних новоутворень на 100 тис. населення (2015 рік) — 235

Середня тривалість життя (2015 рік) — 70,7 року.

Це кореспонденти журналу «Фокус» написали, що у нас тут з екологією задовільна ситуація. Без пояснень року даних і терміну їх відбору. Ну і цифра якась середня. Звичайно, що якщо взяти викиди в Ужгороді і зробити середньостатистичну вибірку з викидами десь в Кобилецькій Поляні, то ситуація не така вже й катастрофічна. Але не тіштеся цими цифрами. Все набагато гірше, ніж здається. Автомобілі ввозяться з геометричною прогресією. І найгірше те, що ніхто не слідкує за їхнім технічним станом. Ніхто не заміряє вихлопи, ніхто не карає за порушення у випадку перевищення норми шкідливих викидів.

Не кажу вже про те, що через технічно несправні автомобілі стається багато аварій.

Ну і вже традиційно чекаю каміння у всій бік, але заявляю категорично: в Україні потрібно повернути обов’язковий технічний огляд автомобілів.

На Заході автомобілісти чекають з жахом кожен техогляд, бо там дуже сурові вимоги до технічного стану автомобілів. І особливо до викидів. А пам’ятаєте скандал з концерном «Фольцваген» у США. Техніки концерну щось намутили з метою приховування справжніх цифр щодо викидів і тепер оштрафований на мільярди доларів.

Хто пригадує, коли у нас відмінили техогляд і чому? Нагадаю: це сталося 2011 року. Верховна Рада України ухвалила  Закон ”Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо усунення надмірного державного регулювання у сфері автомобільних перевезень”, а 8 липня президент Янукович його підписав.

Головною причиною відміни техогляду було те, що ДАІ брало надмірні хабарі за техогляди. ДАІ просто за «певну суму» закривало очі на технічну несправність автомобіля. А контролю за тим, чи дійсно автівка технічно справна, не було. Давали наліпку на скло і все.

Тобто, замість того, щоб втілити відповідальність за фіктивність техоглядів, його просто відмінили. Їздіть тепер хоч на кориті.

Звичайно, що Євросоюз цього не розуміє і якщо Україна прагне інтегруватися в Європу, то повинна виконувати європейські вимоги. Цього вимагає і Угода про асоціацію з Євросоюзом. Саме тому уряд вирішив нарешті відновити техогляди. Але уряд чудово розуміє, що це важкий процес, тому розвів у часі введення техогляду.

Техогляд уже вводиться в дію для деяких транспортних засобів.  А всі автомобілі будуть проходити техогляд з 2019 року.

Проектом пропонується імплементувати норми 14-ти актів законодавства ЄС: 9 актів - згідно з Угодою про асоціацію та 5 - системно з ними пов’язаних, що врегульовують такі питання:

-          Допуск до ринку перевезень

-          Організація громадських перевезень, соціальний захист

-          Робочий час та час відпочинку водіїв, застосування тахографів

-          Підтримання рівня професійної компетентності водіїв

-          Застосування обмежувачів швидкості.

Обов’язковий техогляд уже проходять автобуси та вантажні автомобілі, а от для легковиків ТО буде з 2019 року.

Щоправда, не для всіх.

Які машини не будуть проходити ТО

 - Машини, які використовуються виключно в рамках спортивних змагань;

 - Машини, вироблені більше 30 років тому і підпадають під категорію "історичні". Такий автотранспорт має відповідати критеріям історичної цінності згідно з експертною оцінкою і мати відповідні номерні знаки історичних транспортних засобів;

 - Машини, що належать особам, які мають дипломатичну недоторканність;

 - Машини, які експлуатуються виключно в сільськогосподарській сфері і лише на території України;

 - Машини, призначені для використання виключно в зоні відчуження відповідно до Закону "Про правовий режим території, що отримала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи";

 - Спеціалізовані машини, які використовуються виключно на території України для перевезення цирків, парків розваг і т.п., максимальна швидкість яких не повинна бути вище 40 км/год.

До речі, ТО не будуть проводити у поліції. Тепер його можна буде зробити в СТО і перевізники та власники авто зможуть самі вибрати станцію, де будуть проходити ТО і це не бу. Виникає питання: а як з корупцією? Якщо раніше водії давали хабарі ДАІшникам, щоб вони закривали очі на несправність автівки, то тепер будуть просто робити довідки про проходження техогляду в СТО також за «відповідні гроші». Ну як це робиться і зараз, коли деякі СТО дають липову довідку «пересічникам» про те, що автомобіль несправний він не може вчасно перетинати кордон у відведений для цього термін.

Уряд вирішив, що відповідальність за те, що автомобіль технічно справний, будуть нести…страховики. Мовляв, якщо сталася аварія через несправність автомобіля, то страховики повинні вимагати компенсацію в СТО, яке надало довідку про те, що автомобіль був в належному технічному стані.

Але є одне але… А як бути з викидами. Саме це нас хвилює. Хто контролюватиме, чи не перевищують шкідливі викиди норму, навіть якщо СТО видало довідку про те, що викиди в нормі? Чи буде діяти якась екологічна служба? І як каратимуть ті СТО, які видали липові довідки про норму у викидах?

Дуже багато запитань. Але тут не потрібно вигадувати велосипед. Просто потрібно орієнтуватися на Євросоюз. Там все відлагоджено. І там не просто ніколи несправне таксі чи автобус не виїде на маршрут, але й приватний автомобіль з перевищеним вмістом шкідливих викидів не виїде з гаража.

Я знаю, що є велика різниця між заробітками в Євросоюзі та Україні. Я знаю, що якщо ми раптово почнемо штрафувати водіїв старих автомобілів, або взагалі забороняти їм користуватися старими автомобілями, то викличемо всенародний гнів. Бо для багатьох українців старенький «жигуль» може бути єдиним джерелом якогось заробітку.  Чи знаю я вихід із такої ситуації? Ні. Не знаю. Думаю, що вихід один – зробити своїх громадян платоспроможними. І тоді вже вимагати від них штрафів за порушення. Я не економіст і не можу дати прогноз на те, коли мої співгромадяни стануть платоспроможними. Поки що нічого такого і близько не спостерігається. Тому й доводиться тихенько миритися з тим, що наша чиста екологія є заручником нашої бідності. І це є трагедія для країни.

Генріх Розман для Prozak.info

шаблоны для dle 11.2
Загрузка...
ІНШІ НОВИНИ
Рятуючи дворогосподарства від підтоплень, люди знищують водну фауну у річках Закарпаття (ВІДЕО) Рятуючи дворогосподарства від підтоплень рятувальники на річках області здійснили понад 100 підривів льоду. Чи буде

Коментарі

Додати коментар
Ваше Ім'я:
Ваш E-Mail:

Введіть код:
ПОПУЛЯРНЕ / КОМЕНТАРІ
  1. Є нові подробиці пожежі у Сваляві
  2. Поліція затримала двох крадіїв зі Свалявщини
  3. Великий Бистрий і його коротка історія
  4. В одному з сіл Закарпаття на дорозі вирує дивне аномальне явище: ФОТО
  5. Шок! Пенсіонерка розправилась з кублом змій
Погода
Погода у Сваляві

вологість:

тиск:

вітер:


Куди дівається використане мило з готельних номерів: ніколи не замислювалися?
Куди дівається використане мило з готельних номерів: ніколи не замислювалися?
Пастух випадково знайшов справжні яйця динозаврів!
Пастух випадково знайшов справжні яйця динозаврів!
ТОП-10 найсмішніших витівок люблячих дружин, які сміливо жартують над своїми чоловіками
ТОП-10 найсмішніших витівок люблячих дружин, які сміливо жартують над своїми чоловіками
Чотири сюрпризи, які готує Facebook
Всі новини

«    Квітень 2017    »
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
  1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30