Випускний по-закарпатськи – 2018: русалки, кантрі-діви й ошатні селебріті
- 21-04-2018, 21:30
- Новини / Закарпаття
- 0
- 195
Бути випускником простіше і, що теж важливо, дешевше, аніж випускницею.
За кілька тижнів почнеться гаряча пора випускних вечорів. І хоч глобально – це перехід на новий етап вже дорослого життя з елементами самостійності, але локально – це переживання тисяч підлітків про «оспіваний» у голівудських фільмах випускний бал,пише Uzhgorod.in.
Бал: карета-лімузин, палац-ресторан, фанфари (тут мало що змінилося за кілька епох) і Її Величність Мода (або далеко не мода!), яка формує образ випускниці (-ка) 2018 року. Забігаючи наперед, зауважимо, що бути випускником простіше і, що теж важливо, дешевше, аніж випускницею, бо костюм безпрограшно перетворює хлопця на солідного молодого чоловіка, а от у процесі леді-трансформації етапів у 10 разів більше. Поїхали!
У пошуках сукні мрії!
17-річні дівчата не шукають просто сукню (і ні в якому разі «плаття»), вони шукають ОБРАЗ! В ідеалі він має бути досконалим і гармонійним, сучасним, актуальним, яскравим, ексклюзивним (тут робимо наголос), дорогим і таким, який впишеться у сімейний бюджет (батьки вже просять поставити цей пункт на перше місце). Інтернет стає першим джерелом натхнення у пошуку того самого образу, а фешн-індустрія розряду мас-маркет переносить глянцеві картинки у вітрини магазинів. До речі, як пізніше з′ясується, саме вітрини наших крамниць безальтернативно диктують моду нинішнім випускницям.
За ціновою політикою місцеві магазини можна умовно поділити на три групи. Це крамниці першої лінії. Вони розташовані у самому центрі міста або є дуже вузькоспеціалізованими (наприклад, з продажу виключно вечірніх чи весільних суконь). Та головна їхня відмінність – це ціна, яка за сукню коливається від 4 до… 39 тисяч гривень. До слова, тримайте рахунок на 50-200 гривень за примірку дорогої сукні. Крамниці другої лінії, де серед інших суконь є окремі стійки з парадними нарядами, які коштують 2000-3500 тисячі гривень. І нарешті магазини одягу третьої лінії, які розташовані переважно у торгівельних центрах або на периферії. Тут ціни нижчі, але все одно претендують на половину мінімальної заробітної плати – від 1300 до 1800 гривень. Показово, що усі три групи об′єднує географія походження краму – у більшості випадків це Туреччина. Високу моду й ексклюзивні моделі «постачає» в Ужгород Італія, Іспанія, Франція і США.
Порада продавця суконь: приділяйте увагу деталям речі – якість швів, надійність кріплення блискіток, намистин, каміння, міцність нитки і ажурних елементів вбрання, склад тканини і її походження.
Окрема тема, яка оминає всі лінії й інші геометричні фігури, – це ринок. Він, з одного боку, жорстокий і нещадний, з іншого – пропонує найнижчі ціни, при чому часто за сукні вітчизняного виробництва (переважно з Одеси і Хмельницького). А ще ринок – чи не єдине місце, де вам запропонують «фабричний Китай». Це магічне словосполучення означає щось типу «якісне, немов з Туреччини, але ціною все ж підкреслює китайське походження». Випускних пропозицій на ринку достатньо, а їхня вартість стартує від 600 гривень. «Зараз на манекенах минулорічні короткі суконьки, а вже за пару тижнів привеземо довгі й на будь-який смак», – анонсують тижні випускної моди продавчині місцевого базару.
Ще більш економний варіант пропонує Інтернет, де можна знайти урочисті сукні від 300 гривень, але без гарантій – ані щодо відповідності розміру і кольору, ані щодо якості тканин і швів. Але є безліч вдалих прикладів таких покупок, а невдалими зазвичай не хизуються.
Сезон 2018 року позбавив випускну моду на сукні якихось більш-менш окреслених тенденцій. Немає однакових вподобань ні у кольорах, ні у довжині, ні у фасонах… «Зараз все дуже індивідуально і часом непередбачувано», – майже вголос говорять продавці. Вже за кадром вони ж додають, що у підсумку випускниця обирає те, що пропонує їй вішак на стійці магазину. Образи, які з′явилися після перегляду модних показів, розбиваються об наявний асортимент.
Якщо минулого року зріс попит на короткі випускні сукні, то зараз знову актуальні максі або ультрамодна довжина 7/8. Загалом, якщо йдеться про довгу сукню, то власники магазинів закуповують одяг максимальної довжини, аби дівчина змогла вкоротити її, виходячи зі зросту та висоти підборів.
«Минулого року обирала у мене сукню на випускний дівчинка середнього зросту. Приміряла у балетках, і всі сукні лежали на підлозі. У підсумку не змогла підібрати, бо, каже, що всі… закороткі! Я нічого не зрозуміла, якщо чесно. А потім клієнтка пояснила, що туфлі придбала на височенних підборах. Вірите, я й досі не можу уявити, як те взуття виглядало і головне, як вона бідненька у тому ходила…», – ділиться робочими історіями продавчиня суконь одного з магазинів.
Щодо кольорів, то це беж, сірий, лаванда, персик, марсала, смарагдовий, рожевий, блакитний… Залишається актуальною класика – чорна і кольору шампань. Білий же випускниці ігнорують, аби сукня не була схожа на весільну. Зараз у магазинах можна зустріти довгі сукні для сучасних русалок – бежева натільна частина з верхнім шаром з тканини-сітки зверху. У минулі роки такі образи були поодинокими, зараз крамниці пропонують такі сукні у різних візерунках, кольорах, текстурах.
«Все одно щодня ми маємо клієнток, які хочуть бути яскравішими за всіх інших. Питають про насичені червоні сукні, кольору фуксії, неонові кольори, золото та срібло… Завжди є й ті, кому важливий декор вбрання – каміння, паєтки, намистини…», – зазначають продавці.
«Пишна» ж мода остаточно відійшла у минуле. Ніяких бальних суконь з кільцями. Хоча для любителів образів принцес на вітринах залишилися сукні з багатошаровим фатіном. Виглядає мило, але попит, за словами продавців, невеликий. Практичні ж дівчата зараз розглядають костюмні варіанти – наприклад, спідниця-максі з високою талією та мереживний топ або кофтинка. Усі елементи образу можна й далі носити з іншим одягом, зокрема й у повсякденному житті.
Цікаві тенденції диктують місцеві дизайнери. Так, одяг від Ужгородської швейної фабрики поєднує в створених образах кантрі-стиль і стриману класику. Сукня, яка на підборах буде випускною, з балетками – сучасно-діловою, а з в′єтнамками – повсякденною у стилі street.
Порада дизайнера: уникати прикрас, які дисонуватимуть із сукнею. Дешева біжутерія псує вигляд дорогої тканини.
По допомогу до персонального стиліста!
Ми довго говоримо про сукні, які дійсно є обгорткою образу і вагомою частиною «випускного кошторису», але попереду макіяж, зачіска, манікюр, аксесуари… З′ясувалося, що приблизно 1% випускниць, аби знайти себе на урочистому вечорі, звертаються за допомогою до персональних стилістів. Саме вона – персональний стиліст Яна Мурзаєва – допомогла по поличках розкласти надзвичайно творчий процес створення випускного образу, принагідно розкривши ряд «стильних секретів».
«Усе стартує з одягу – сукні, спідниці з блузою, брючного костюму… Адже наряд займає основну частину візуальної частини образу. Це база. Далі під сукню підбираємо взуття. До взуття підбираємо сумку. Після сумки обираємо аксесуари. А потім вже добудовуємо до образу зачіску і макіяж. Цей образ необхідно збалансувати. Є важливі і завжди доречні правила, які виграшно спрацьовують, якщо їх дотримуватися. Наприклад, якщо сукня декольтована, інкрустована, декорована крупною вишивкою, воланами, то зачіска має бути стриманою і не надто пишною. Важливо також врахувати форму обличчя, довжину волосся, риси, які варто підкреслити. Якщо у зачісці вже присутній акцент, як то прикраса чи крупна сережка у вусі, то макіяж вже не може перебивати увагу. Він буде підкреслювати стиль зачіски, колір обраної прикраси тощо. Дівчата, які звертаються до стиліста, не хочуть бути схожими на когось, їх запит – створити образ на випускний. А те, що об′єднує усіх моїх клієнток, це бажання бути красивими», – розповіла Яна Мурзаєва.
Вже зараз стиліст працює над образом дівчини-випускниці з Мукачева. Це той виключний випадок, коли замість довгої сукні буде брючний костюм. Вже обрано фасон елементів одягу, підібрано зачіску і сформульовано задачу перукарю. Послуги персонального стиліста – це ще один пунктик у випускному кошторисі, який вимірюється 20 доларами США за годину роботи фахівця. Цю суму сміливо множте на шість, адже саме стільки годин знадобиться на конструювання і реалізацію образу.
Як і будь-яка творча робота, праця стиліста має бути натхненною і виключати одноманітну буденність. І хоч випускний образ – це феєрія і шик, але й вони з року в рік дублюються. Лише маленька частина юних леді експериментують і відступають від правила «довгої сукні і високих підборів». Сучасний стиль в одязі все ж тяжіє до практичності, навіть щодо урочистих нарядів. Західна мода не виключає поєднання непоєднуваного – пишної фатінової сукні зі спортивним взуттям чи в′єтнамками. І гарно, і практично, і зручно. А ще у бажанні відповідати трендовим інноваціям ми не помічаємо яскравого повернення модних 90-х з акцентом на плечах з крупними формами підплічників, воланами і рюшами.
Ідеї і пропозиції щодо зовнішнього вигляду знаходяться в Інтернеті. Так, натхнення і якісь зразки модних тенденцій дівчата знаходять у фото з «червоних доріжок» тієї ж церемонії Оскару. Однак наші крамниці вочевидь не слідкують за нарядами західних селебріті. Відтак на допомогу приходять інтернет-магазини, дизайнери і варіації на тему прокату вечірніх суконь.
Сукня в оренду, щоб не бути, як усі
Сервіс з прокату одягу – актуальний мейнстрім. У примітивному вигляді – це пропозиції у соцмережах від минулорічних випускниць. Оголошень про «Плаття на прокат. Одіване один раз – на випускний» дуже багато, особливо зараз у передурочистий період. Вартість принадних пропозицій – від 300 гривень. Придбати ж наряд б/у можна від 500 гривень, що у загальній картині становить орієнтовно 60-80% номінальної вартості сукні. І не дивуйтеся, коли один і той самий наряд вам запропонують взяти в оренду, скажімо, за 400 і за 1200 гривень або придбати одночасно за 700 і за 3500 гривень. Просто пам′ятайте, що колишніх випускниць не буває, і для кожної з них їхня сукня єдина, неповторна і найгарніша.
Інший підхід – це сервіс з оренди суконь. В Ужгороді таку послугу пропонує, наприклад, «Dress Bar». Тут вам запропонують дизайнерські вечірні та коктейльні сукні відомих брендів, які представлені у єдиному екземплярі. Немає нічого гіршого, аніж побачити на випускному ще когось у «твоїй» сукні, і зовсім катастрофа, коли «твоя» сукня комусь пасує більше.
«Ми навіть запитуємо у дівчат, з якої вони школи, аби й фасони не повторювалися. А загалом представлені у нас сукні – це ексклюзивні зразки. Вони створені відомими дизайнерами з США та Європи. Якщо ми говоримо про випускний, то це звичайно довгі сукні, максимально довгі. Кожен клієнт – це індивідуальний вибір і індивідуальні поради. Ті, хто спочатку категорично проти каміння, переважно блищатиме «на виході», а ті, хто хотів стриманих і нюдових кольорів, у підсумку знайдуть себе у розкішній бірюзі, червоному чи смарагдовому. Ми не подаємо сукні зі стійок, ми даємо поради зі стилю. У результаті всі задоволені», – розповіла стиліст-консультант Наталія.
Зауважимо, що за брендовими і недешевими сукнями приходять не лише випускниці з обласного центру. Часто за яскравими і неповторними образами приїздять юні клієнтки з Тячева, Хуста, Іршави…
Сукню можна й пошити. Робота дизайнера – це орієнтовно 2000-4000 гривень. Щодо тканин, то немає межі форм, кольорів, візерунків, текстур і цін. Можна перешити сукню, вдосконаливши або «підігнавши» її, що коштуватиме орієнтовно 50% від вартості пошиву. До слова, у дорогих магазинах зазвичай у штаті є швачка, що допоможе владнати питання з довжиною сукні й іншими нюансами.
Не сукнею єдиною. Взуття та аксесуари на випускний вечір
Уявіть, що ви вже нарешті у тій самій сукні! Уявили? А чому у сукні і босоніж? Отож прямуємо за взуттям, що не має забрати багато часу і тексту. Шкіра – від 1300 гривень, екошкіра – від 600 гривень, замінник екошкіри – від 300 гривень. Навряд ви чули про останній з названих варіантів, але він існує і втілений у симпатичних туфлях, які переживуть у своєму існуванні тільки один випускний, який виключає запальні танці (хіба один дуже повільний із улюбленим вчителем).
Інші аксесуари – це прикраси і сумочка, які, до речі, теж можна орендувати. За словами стилістів, все ж на випускний переважно обирають біжутерію, зокрема ручної роботи. Це сережки, браслети, чокери, діадеми, корони, підвіски… Водночас, в ужгородських ювелірних магазинах зазначають, що дорогоцінні метали теж прикрашають закарпатських випускниць.
«Це переважно срібні прикраси, які підбирають під колір сукні або очей. Золото теж купують, але одразу видно, що це подарунок дитині на пам′ять про закінчення школи, а не аксесуар до випускного вбрання», – зазначає консультант ювелірного салону Тетяна.
Порада стиліста про вміст сумочки випускниці: губна помада або блиск, пудра або матуючі серветки, люстерко і заряджений телефон для селфі.
Щоб не втратити обличчя: поради візажиста
Особливістю підготовки до випускного є постійне перебування у своєрідній черзі і пошуку. Серед запитів цього пошуку – не лише стилісти і дизайнери, але й візажисти, майстри манікюру і перукарі. Традиційно формування образу стикається із «потрійним баченням» – випускниці, її мами, майстра.
Майстри зауважують, що далеко не кожна дівчина знає, чого хоче. Для юної клієнтки випускний – це один із перших експериментів із зовнішністю, до якого докладає руку фахівець з візажу. І тут дуже важливо не перестаратися і не втратити себе, адже з випускних фото за 5, 10, 15 років на колишню 17-річну школярку дивитиметься «незнайома тьотя», «леді-вамп», «папуга» й купа інших дисонуючих образів.
Проаналізувавши цінову політику на випускні (а по суті, вечірні) макіяжі в Ужгороді, з′ясувалося, що з минулого року мало що змінилося. Якщо ми говоримо про популярні салони, де клієнтки знають не лише назву закладу, але й ім′я майстра, то вартість послуги варіюється від 350 до 500 гривень. Так звані «послуги макіяжу на дому» коштуватимуть від 200 гривень. А от зачіски у визначенні ціни мають величезний набір критеріїв – довжина волосся, декорування, плетіння різної складності… Все це «розганяє» ціну за роботу перукаря від 150 до 700 гривень (і це не межа). Як приклад із досвіду однієї з майстринь – простенька укладка коштувала всього 120 гривень, але прикрас на волоссі випускниці було майже на 1000.
Задача – зібрати випускника!
Аби виправити дискримінацію щодо випускників-хлопців, зауважимо, що їхній образ теж забирає певний час на підготовку і доволі солідні суми на оплату гарного вигляду. Продавці зазначають, що хлопцям цікаві ті костюми, які потім можна буде комбінувати з іншим одягом. І тут всі в один голос говорять про вибір «піджаків під джинси».
«Батьки можуть змусити його (випускника – ред.) вдягнути костюм, але піджак у ньому має бути таким, що потім вдягнеться під джинси. Взагалі зараз брюки і піджак часто обирають окремо. А замість сорочки можуть надати перевагу гольфу або поло. Серед актуальних нині кольорів – відтінки синього, сірого і писк сезону – блакитний», – діляться досвідом продавці чоловічого одягу. До речі, коштує святковий «look» для випускника від 1200 гривень за брюки, від 1500 гривень за піджак, від 600 гривень за сорочку або поло. Щодо взуття, то хоча б щось є спільне з дівчатами, включно із замінником екошкіри. Але не варто забувати про моду на поєднання класичних елементів одягу зі спортивним взуттям.
Знову про гроші!
Анонсоване на початку матеріалу підбиття кошторисної вартості випускного образу може стати ударом для батьків цьогорічних випускників. Продавці у крамницях усіх «трьох ліній» жаліються, що ціни на святковий одяг не звернули уваги на відносно стабільні долар і євро й зросли за рік на 40-50%. Якщо ж якось уніфікувати підрахунки, врахувавши вартість сукні, взуття, сумки, зачіски, макіяжу та манікюру, то варіантів теж 3+1, еквівалентні 4000, 7500 і 18000 гривень. Той самий «+1» – це економ-варіант поєднання ринку, замінника екошкіри і самостійності у роботі над образом. Коштуватиме це до 2000 гривень. Серед ризиків втілення цієї економічно привабливої ідеї – так звана ланцюгова реакція. Адже дівчата не лише діляться ідеями про випускні наряди, а й спільно курсують магазинами з метою ознайомлення з асортиментом. І якщо бачення у них можуть бути однаковими, то гаманці у батьків не завжди. Тут приходить час компромісів і дорослих розмов. Безумовно, у родинних бюджетах вже закладено певні суми на святкування, але дорослі діти вже мають вимикати функцію «примхи», а дивитися трохи далі шкільного порогу – у бік вишів, чиї моди і запити треба буде задовольняти згодом.
За кілька тижнів почнеться гаряча пора випускних вечорів. І хоч глобально – це перехід на новий етап вже дорослого життя з елементами самостійності, але локально – це переживання тисяч підлітків про «оспіваний» у голівудських фільмах випускний бал,пише Uzhgorod.in.
Бал: карета-лімузин, палац-ресторан, фанфари (тут мало що змінилося за кілька епох) і Її Величність Мода (або далеко не мода!), яка формує образ випускниці (-ка) 2018 року. Забігаючи наперед, зауважимо, що бути випускником простіше і, що теж важливо, дешевше, аніж випускницею, бо костюм безпрограшно перетворює хлопця на солідного молодого чоловіка, а от у процесі леді-трансформації етапів у 10 разів більше. Поїхали!
У пошуках сукні мрії!
17-річні дівчата не шукають просто сукню (і ні в якому разі «плаття»), вони шукають ОБРАЗ! В ідеалі він має бути досконалим і гармонійним, сучасним, актуальним, яскравим, ексклюзивним (тут робимо наголос), дорогим і таким, який впишеться у сімейний бюджет (батьки вже просять поставити цей пункт на перше місце). Інтернет стає першим джерелом натхнення у пошуку того самого образу, а фешн-індустрія розряду мас-маркет переносить глянцеві картинки у вітрини магазинів. До речі, як пізніше з′ясується, саме вітрини наших крамниць безальтернативно диктують моду нинішнім випускницям.
За ціновою політикою місцеві магазини можна умовно поділити на три групи. Це крамниці першої лінії. Вони розташовані у самому центрі міста або є дуже вузькоспеціалізованими (наприклад, з продажу виключно вечірніх чи весільних суконь). Та головна їхня відмінність – це ціна, яка за сукню коливається від 4 до… 39 тисяч гривень. До слова, тримайте рахунок на 50-200 гривень за примірку дорогої сукні. Крамниці другої лінії, де серед інших суконь є окремі стійки з парадними нарядами, які коштують 2000-3500 тисячі гривень. І нарешті магазини одягу третьої лінії, які розташовані переважно у торгівельних центрах або на периферії. Тут ціни нижчі, але все одно претендують на половину мінімальної заробітної плати – від 1300 до 1800 гривень. Показово, що усі три групи об′єднує географія походження краму – у більшості випадків це Туреччина. Високу моду й ексклюзивні моделі «постачає» в Ужгород Італія, Іспанія, Франція і США.
Порада продавця суконь: приділяйте увагу деталям речі – якість швів, надійність кріплення блискіток, намистин, каміння, міцність нитки і ажурних елементів вбрання, склад тканини і її походження.
Окрема тема, яка оминає всі лінії й інші геометричні фігури, – це ринок. Він, з одного боку, жорстокий і нещадний, з іншого – пропонує найнижчі ціни, при чому часто за сукні вітчизняного виробництва (переважно з Одеси і Хмельницького). А ще ринок – чи не єдине місце, де вам запропонують «фабричний Китай». Це магічне словосполучення означає щось типу «якісне, немов з Туреччини, але ціною все ж підкреслює китайське походження». Випускних пропозицій на ринку достатньо, а їхня вартість стартує від 600 гривень. «Зараз на манекенах минулорічні короткі суконьки, а вже за пару тижнів привеземо довгі й на будь-який смак», – анонсують тижні випускної моди продавчині місцевого базару.
Ще більш економний варіант пропонує Інтернет, де можна знайти урочисті сукні від 300 гривень, але без гарантій – ані щодо відповідності розміру і кольору, ані щодо якості тканин і швів. Але є безліч вдалих прикладів таких покупок, а невдалими зазвичай не хизуються.
Сезон 2018 року позбавив випускну моду на сукні якихось більш-менш окреслених тенденцій. Немає однакових вподобань ні у кольорах, ні у довжині, ні у фасонах… «Зараз все дуже індивідуально і часом непередбачувано», – майже вголос говорять продавці. Вже за кадром вони ж додають, що у підсумку випускниця обирає те, що пропонує їй вішак на стійці магазину. Образи, які з′явилися після перегляду модних показів, розбиваються об наявний асортимент.
Якщо минулого року зріс попит на короткі випускні сукні, то зараз знову актуальні максі або ультрамодна довжина 7/8. Загалом, якщо йдеться про довгу сукню, то власники магазинів закуповують одяг максимальної довжини, аби дівчина змогла вкоротити її, виходячи зі зросту та висоти підборів.
«Минулого року обирала у мене сукню на випускний дівчинка середнього зросту. Приміряла у балетках, і всі сукні лежали на підлозі. У підсумку не змогла підібрати, бо, каже, що всі… закороткі! Я нічого не зрозуміла, якщо чесно. А потім клієнтка пояснила, що туфлі придбала на височенних підборах. Вірите, я й досі не можу уявити, як те взуття виглядало і головне, як вона бідненька у тому ходила…», – ділиться робочими історіями продавчиня суконь одного з магазинів.
Щодо кольорів, то це беж, сірий, лаванда, персик, марсала, смарагдовий, рожевий, блакитний… Залишається актуальною класика – чорна і кольору шампань. Білий же випускниці ігнорують, аби сукня не була схожа на весільну. Зараз у магазинах можна зустріти довгі сукні для сучасних русалок – бежева натільна частина з верхнім шаром з тканини-сітки зверху. У минулі роки такі образи були поодинокими, зараз крамниці пропонують такі сукні у різних візерунках, кольорах, текстурах.
«Все одно щодня ми маємо клієнток, які хочуть бути яскравішими за всіх інших. Питають про насичені червоні сукні, кольору фуксії, неонові кольори, золото та срібло… Завжди є й ті, кому важливий декор вбрання – каміння, паєтки, намистини…», – зазначають продавці.
«Пишна» ж мода остаточно відійшла у минуле. Ніяких бальних суконь з кільцями. Хоча для любителів образів принцес на вітринах залишилися сукні з багатошаровим фатіном. Виглядає мило, але попит, за словами продавців, невеликий. Практичні ж дівчата зараз розглядають костюмні варіанти – наприклад, спідниця-максі з високою талією та мереживний топ або кофтинка. Усі елементи образу можна й далі носити з іншим одягом, зокрема й у повсякденному житті.
Цікаві тенденції диктують місцеві дизайнери. Так, одяг від Ужгородської швейної фабрики поєднує в створених образах кантрі-стиль і стриману класику. Сукня, яка на підборах буде випускною, з балетками – сучасно-діловою, а з в′єтнамками – повсякденною у стилі street.
Порада дизайнера: уникати прикрас, які дисонуватимуть із сукнею. Дешева біжутерія псує вигляд дорогої тканини.
По допомогу до персонального стиліста!
Ми довго говоримо про сукні, які дійсно є обгорткою образу і вагомою частиною «випускного кошторису», але попереду макіяж, зачіска, манікюр, аксесуари… З′ясувалося, що приблизно 1% випускниць, аби знайти себе на урочистому вечорі, звертаються за допомогою до персональних стилістів. Саме вона – персональний стиліст Яна Мурзаєва – допомогла по поличках розкласти надзвичайно творчий процес створення випускного образу, принагідно розкривши ряд «стильних секретів».
«Усе стартує з одягу – сукні, спідниці з блузою, брючного костюму… Адже наряд займає основну частину візуальної частини образу. Це база. Далі під сукню підбираємо взуття. До взуття підбираємо сумку. Після сумки обираємо аксесуари. А потім вже добудовуємо до образу зачіску і макіяж. Цей образ необхідно збалансувати. Є важливі і завжди доречні правила, які виграшно спрацьовують, якщо їх дотримуватися. Наприклад, якщо сукня декольтована, інкрустована, декорована крупною вишивкою, воланами, то зачіска має бути стриманою і не надто пишною. Важливо також врахувати форму обличчя, довжину волосся, риси, які варто підкреслити. Якщо у зачісці вже присутній акцент, як то прикраса чи крупна сережка у вусі, то макіяж вже не може перебивати увагу. Він буде підкреслювати стиль зачіски, колір обраної прикраси тощо. Дівчата, які звертаються до стиліста, не хочуть бути схожими на когось, їх запит – створити образ на випускний. А те, що об′єднує усіх моїх клієнток, це бажання бути красивими», – розповіла Яна Мурзаєва.
Вже зараз стиліст працює над образом дівчини-випускниці з Мукачева. Це той виключний випадок, коли замість довгої сукні буде брючний костюм. Вже обрано фасон елементів одягу, підібрано зачіску і сформульовано задачу перукарю. Послуги персонального стиліста – це ще один пунктик у випускному кошторисі, який вимірюється 20 доларами США за годину роботи фахівця. Цю суму сміливо множте на шість, адже саме стільки годин знадобиться на конструювання і реалізацію образу.
Як і будь-яка творча робота, праця стиліста має бути натхненною і виключати одноманітну буденність. І хоч випускний образ – це феєрія і шик, але й вони з року в рік дублюються. Лише маленька частина юних леді експериментують і відступають від правила «довгої сукні і високих підборів». Сучасний стиль в одязі все ж тяжіє до практичності, навіть щодо урочистих нарядів. Західна мода не виключає поєднання непоєднуваного – пишної фатінової сукні зі спортивним взуттям чи в′єтнамками. І гарно, і практично, і зручно. А ще у бажанні відповідати трендовим інноваціям ми не помічаємо яскравого повернення модних 90-х з акцентом на плечах з крупними формами підплічників, воланами і рюшами.
Ідеї і пропозиції щодо зовнішнього вигляду знаходяться в Інтернеті. Так, натхнення і якісь зразки модних тенденцій дівчата знаходять у фото з «червоних доріжок» тієї ж церемонії Оскару. Однак наші крамниці вочевидь не слідкують за нарядами західних селебріті. Відтак на допомогу приходять інтернет-магазини, дизайнери і варіації на тему прокату вечірніх суконь.
Сукня в оренду, щоб не бути, як усі
Сервіс з прокату одягу – актуальний мейнстрім. У примітивному вигляді – це пропозиції у соцмережах від минулорічних випускниць. Оголошень про «Плаття на прокат. Одіване один раз – на випускний» дуже багато, особливо зараз у передурочистий період. Вартість принадних пропозицій – від 300 гривень. Придбати ж наряд б/у можна від 500 гривень, що у загальній картині становить орієнтовно 60-80% номінальної вартості сукні. І не дивуйтеся, коли один і той самий наряд вам запропонують взяти в оренду, скажімо, за 400 і за 1200 гривень або придбати одночасно за 700 і за 3500 гривень. Просто пам′ятайте, що колишніх випускниць не буває, і для кожної з них їхня сукня єдина, неповторна і найгарніша.
Інший підхід – це сервіс з оренди суконь. В Ужгороді таку послугу пропонує, наприклад, «Dress Bar». Тут вам запропонують дизайнерські вечірні та коктейльні сукні відомих брендів, які представлені у єдиному екземплярі. Немає нічого гіршого, аніж побачити на випускному ще когось у «твоїй» сукні, і зовсім катастрофа, коли «твоя» сукня комусь пасує більше.
«Ми навіть запитуємо у дівчат, з якої вони школи, аби й фасони не повторювалися. А загалом представлені у нас сукні – це ексклюзивні зразки. Вони створені відомими дизайнерами з США та Європи. Якщо ми говоримо про випускний, то це звичайно довгі сукні, максимально довгі. Кожен клієнт – це індивідуальний вибір і індивідуальні поради. Ті, хто спочатку категорично проти каміння, переважно блищатиме «на виході», а ті, хто хотів стриманих і нюдових кольорів, у підсумку знайдуть себе у розкішній бірюзі, червоному чи смарагдовому. Ми не подаємо сукні зі стійок, ми даємо поради зі стилю. У результаті всі задоволені», – розповіла стиліст-консультант Наталія.
Зауважимо, що за брендовими і недешевими сукнями приходять не лише випускниці з обласного центру. Часто за яскравими і неповторними образами приїздять юні клієнтки з Тячева, Хуста, Іршави…
Сукню можна й пошити. Робота дизайнера – це орієнтовно 2000-4000 гривень. Щодо тканин, то немає межі форм, кольорів, візерунків, текстур і цін. Можна перешити сукню, вдосконаливши або «підігнавши» її, що коштуватиме орієнтовно 50% від вартості пошиву. До слова, у дорогих магазинах зазвичай у штаті є швачка, що допоможе владнати питання з довжиною сукні й іншими нюансами.
Не сукнею єдиною. Взуття та аксесуари на випускний вечір
Уявіть, що ви вже нарешті у тій самій сукні! Уявили? А чому у сукні і босоніж? Отож прямуємо за взуттям, що не має забрати багато часу і тексту. Шкіра – від 1300 гривень, екошкіра – від 600 гривень, замінник екошкіри – від 300 гривень. Навряд ви чули про останній з названих варіантів, але він існує і втілений у симпатичних туфлях, які переживуть у своєму існуванні тільки один випускний, який виключає запальні танці (хіба один дуже повільний із улюбленим вчителем).
Інші аксесуари – це прикраси і сумочка, які, до речі, теж можна орендувати. За словами стилістів, все ж на випускний переважно обирають біжутерію, зокрема ручної роботи. Це сережки, браслети, чокери, діадеми, корони, підвіски… Водночас, в ужгородських ювелірних магазинах зазначають, що дорогоцінні метали теж прикрашають закарпатських випускниць.
«Це переважно срібні прикраси, які підбирають під колір сукні або очей. Золото теж купують, але одразу видно, що це подарунок дитині на пам′ять про закінчення школи, а не аксесуар до випускного вбрання», – зазначає консультант ювелірного салону Тетяна.
Порада стиліста про вміст сумочки випускниці: губна помада або блиск, пудра або матуючі серветки, люстерко і заряджений телефон для селфі.
Щоб не втратити обличчя: поради візажиста
Особливістю підготовки до випускного є постійне перебування у своєрідній черзі і пошуку. Серед запитів цього пошуку – не лише стилісти і дизайнери, але й візажисти, майстри манікюру і перукарі. Традиційно формування образу стикається із «потрійним баченням» – випускниці, її мами, майстра.
Майстри зауважують, що далеко не кожна дівчина знає, чого хоче. Для юної клієнтки випускний – це один із перших експериментів із зовнішністю, до якого докладає руку фахівець з візажу. І тут дуже важливо не перестаратися і не втратити себе, адже з випускних фото за 5, 10, 15 років на колишню 17-річну школярку дивитиметься «незнайома тьотя», «леді-вамп», «папуга» й купа інших дисонуючих образів.
Проаналізувавши цінову політику на випускні (а по суті, вечірні) макіяжі в Ужгороді, з′ясувалося, що з минулого року мало що змінилося. Якщо ми говоримо про популярні салони, де клієнтки знають не лише назву закладу, але й ім′я майстра, то вартість послуги варіюється від 350 до 500 гривень. Так звані «послуги макіяжу на дому» коштуватимуть від 200 гривень. А от зачіски у визначенні ціни мають величезний набір критеріїв – довжина волосся, декорування, плетіння різної складності… Все це «розганяє» ціну за роботу перукаря від 150 до 700 гривень (і це не межа). Як приклад із досвіду однієї з майстринь – простенька укладка коштувала всього 120 гривень, але прикрас на волоссі випускниці було майже на 1000.
Задача – зібрати випускника!
Аби виправити дискримінацію щодо випускників-хлопців, зауважимо, що їхній образ теж забирає певний час на підготовку і доволі солідні суми на оплату гарного вигляду. Продавці зазначають, що хлопцям цікаві ті костюми, які потім можна буде комбінувати з іншим одягом. І тут всі в один голос говорять про вибір «піджаків під джинси».
«Батьки можуть змусити його (випускника – ред.) вдягнути костюм, але піджак у ньому має бути таким, що потім вдягнеться під джинси. Взагалі зараз брюки і піджак часто обирають окремо. А замість сорочки можуть надати перевагу гольфу або поло. Серед актуальних нині кольорів – відтінки синього, сірого і писк сезону – блакитний», – діляться досвідом продавці чоловічого одягу. До речі, коштує святковий «look» для випускника від 1200 гривень за брюки, від 1500 гривень за піджак, від 600 гривень за сорочку або поло. Щодо взуття, то хоча б щось є спільне з дівчатами, включно із замінником екошкіри. Але не варто забувати про моду на поєднання класичних елементів одягу зі спортивним взуттям.
Знову про гроші!
Анонсоване на початку матеріалу підбиття кошторисної вартості випускного образу може стати ударом для батьків цьогорічних випускників. Продавці у крамницях усіх «трьох ліній» жаліються, що ціни на святковий одяг не звернули уваги на відносно стабільні долар і євро й зросли за рік на 40-50%. Якщо ж якось уніфікувати підрахунки, врахувавши вартість сукні, взуття, сумки, зачіски, макіяжу та манікюру, то варіантів теж 3+1, еквівалентні 4000, 7500 і 18000 гривень. Той самий «+1» – це економ-варіант поєднання ринку, замінника екошкіри і самостійності у роботі над образом. Коштуватиме це до 2000 гривень. Серед ризиків втілення цієї економічно привабливої ідеї – так звана ланцюгова реакція. Адже дівчата не лише діляться ідеями про випускні наряди, а й спільно курсують магазинами з метою ознайомлення з асортиментом. І якщо бачення у них можуть бути однаковими, то гаманці у батьків не завжди. Тут приходить час компромісів і дорослих розмов. Безумовно, у родинних бюджетах вже закладено певні суми на святкування, але дорослі діти вже мають вимикати функцію «примхи», а дивитися трохи далі шкільного порогу – у бік вишів, чиї моди і запити треба буде задовольняти згодом.