Закарпатські СІЗО шокують нелюдськими умовами життя (ФОТО)
- 3-01-2017, 22:17
- Закарпаття / Кримінал
- 0
- 135
Під завершення 2016 року відбувся візит без попередження до Закарпатської установи виконання покарань № 9 у місті Ужгород моніторингової групи.
Монітори завітали у складі представника Департаменту з питань реалізації національного превентивного механізму Секретаріату Уповноваженого з прав людини Костянтина Запорожцева, а також регіональних координаторів Уповноваженого Олега Григор’єва та Віри Яковенко.
Головна мета візиту полягала в аналізі стану виконання рекомендацій Уповноваженого, наданих за результатами попереднього візиту, який відбувся 28 березня поточного року.
Встановлено, що попередні рекомендації Уповноваженого керівництвом установи фактично не виконуються.
Зокрема, у деяких камерах підлога бетонна, недостатнє штучне освітлення. Кімнати для проведення зустрічей із захисником (слідчим) перебувають у занедбаному стані та потребують ремонту. Камери слідчого ізолятора залишаються не обладнаними примусовою вентиляцією. Не ведеться журнал обліку телефонних розмов. У приміщеннях збірного відділення не працюють туалет та немає доступу до питної води. В установі відсутні інформаційні стенди, на яких розміщена інформацію про права та обов’язки засуджених, а також інстанції, до яких вони можуть звертатися для захисту своїх прав.
Водночас у ході перевірки харчоблоку були відсутні добові проби приготовлених страв, при цьому під час обіду була відсутня ще одна страва (салат), яка зазначена в меню-розкладці на добу.
В ході моніторингу виявлено суттєві недоліки в роботі медичної частини. Протягом тривалого часу не укомплектовані посади лікаря-психіатра і провізора, вакантні дві посади фельдшерів, а два фельдшери не можуть забезпечити цілодобове чергування медичного працівника в установі. Медичні обстеження новоприбулих належним чином не здійснюються. Диспансерний облік не організований. Щорічні профілактичні медичні обстеження не проводяться. Стаціонар, фізіотерапевтичний кабінет, клінічна лабораторія в медичній частині відсутні. У приміщеннях медичної частини холодно – лише +13оС.
«В установі низький рівень організації надання медичної допомоги ув’язненим, регулярних обстежень вузькими спеціалістами не відбувається, а деякі приміщення медичної частини взагалі непристосовані для надання медичної допомоги», – зазначив Костянтин Запорожцев.
Водночас монітори відзначили належну організацію роботи та відповідний рівень знань медичним персоналом щодо порядку надання відповідної допомоги ВІЛ-інфікованим людям, які приймають антиретровірусну терапію, та наркозалежним, які є учасниками програми замісної підтримувальної терапії. Наразі спеціалізовану медичну допомогу ВІЛ- інфікованим і хворим на СНІД (АРТ, діагностика та лікування опортуністичних інфекцій), соціальний супровід і консультування надає Закарпатський обласний центр профілактики та боротьби зі СНІДом.
Члени моніторингової групи зазначили, що будівля слідчого ізолятора була збудована ще на початку минулого століття, що фактично унеможливлює дотримання національних та міжнародних стандартів тримання ув’язнених.
Звіт за результатами візиту з відповідними рекомендаціями буде направлено до центральних органів виконавчої влади та Генеральної прокуратури для вжиття відповідних заходів реагування.