Ціна медреформи: за які медпослуги вам доведеться заплатити
Перші зміни в медицині українці відчують 2018-го. Проте пакет безкоштовних медпослуг запрацює з 2020 року
З 2020 року депутати визначатимуть, які медпослуги покриє держбюджет, а за що доведеться платити за свій рахунок. Поки ж для українців все залишиться по-старому. Єдине – з нового року доведеться підписати договір з сімейним лікарем. Сайт "Сегодня" дізнався, що в лікарнях може стати платним.
Цироз печінки – 111 тис. грн, аневризма серця – 154 тис. грн
Після прийняття медреформи голова парламентського комітету з охорони здоров'я Ольга Богомолець показала українцям прайс однієї з державних клінік. Ці тарифи повинен затвердити МОЗ в рамках медреформи, запевняє депутат. За цінами держклініки, діагностика порушення ритму серця у дитини обійдеться в 65 тисяч гривень. Аневризма серця – 154 тис гривень. Шунтування аорти – 130 тисяч гривень. Коронарний тромбоз – 103 тисячі. Лікування цирозу печінки – 111 тисяч.
"Тепер кожен може ознайомитися з сумами, які потенційно доведеться підготувати, щоб оплатити лікування в разі наявності будь-якої із зазначених хвороб. Що з цього буде платити держава, а сам пацієнт – досі невідомо, оскільки перелік послуг, які оплачуватиме держава, Міністерством охорони здоров'я поки не оприлюднений", – написала в Facebook Богомолець.
Однак прайс Богомолець насправді стосується державного фінансування медичної допомоги в інститутах Академії медичних наук (АМН). Це тарифи, за якими МОЗ платить АМН з бюджету в рамках пілотного проекту, запущеного в липні.
Єдине в чому права нардеп, з ухваленого закону незрозуміло, за що доведеться платити. З одного боку, держава гарантує покрити первинну, спеціалізовану і високоспеціалізовану медицину, паліативну медичну допомогу, пологи, лікування дітей до 16 років і медреабілітацію. Це досить великий список: до нього можна віднести послуги від простого лікування грипу до складних операцій, наприклад, шунтування аорти. З іншого боку, в законі йдеться, що всі медпослуги держбюджет не покриє. Щорічно МОЗ звітуватиме, на що вистачить бюджетних грошей, а депутати вирішать, яке лікування українці отримають безкоштовно, а за що доведеться платити..
Кожна п'ята медпослуга може стати платною
Хвороби, які не загрожують здоров'ю, можуть стати платними, пояснюють у МОЗ. "Їх можна буде покрити, купивши поліс добровільного медичного страхування", – заспокоюють у відомстві. У самому законі зазначено, що в лікарні платними може бути не більше 20% від усіх медпослуг. Але до 2024 року – потім їх може стати більше. Конкретні послуги і тарифи МОЗ оприлюднить до вересня 2019-го, поки міністерство їх прораховує. До цього тарифу входитимуть витрати на ліки, зарплату лікарів, обладнання для лікарень, комунальні та капітальні витрати.
Щоб розрахувати гарантований пакет медпослуг, міністерству потрібні три показники: сума в бюджеті на охорону здоров'я, тарифи на кожну послугу і те, в яких медпослугах є потреба. Поки що у МОЗ є тільки перша цифра. За іншими треба вивчати дані з лікарень. Складність в тому, що зараз собівартість медпослуг в різних медустановах відрізняється. Після реформи по всій країні діятиме єдина тарифна сітка на послуги лікарів.
Але існує ймовірність, що МОЗ неправильно розрахує тарифи, вважає експерт групи з охорони здоров'я Реанімаційного пакету реформ Зоряна Черненко. Тоді і до середини року може не вистачити грошей на держпакет медпослуг. Все тому, що в Україні немає інформації про те, які медпослуги українці отримують і в якому обсязі. А щоб зібрати достовірні дані, потрібно п'ять років, вважає вона.
У законі держава обіцяє гарантувати тільки види медичної допомоги: первинну, спеціалізовану і високоспеціалізовану, і інші. Але перелік послуг в державному пакеті буде обмежений, вважає експерт.
З ухваленням закону нічого не сталося, каже вона. Все залежатиме від подальших рішень уряду, але поки ніяких документів немає. "На сьогодні є тільки обіцянки і в законі закріплені обіцянки", – додає Черненко.
Чи доведеться платити за лікування з Нового року
Перші зміни торкнуться лікарів первинної медичної допомоги – терапевтів, сімейних лікарів та педіатрів. З 1 січня українці повинні підписати з лікарем первинну декларацію – це договір на надання медпослуг. За цим документом держава платитиме лікарю. На одного пацієнта уряд виділяє лікарям 370 гривень на рік, з 2019 – 450 гривень. Тариф за прийом пенсіонерів і дітей буде вище. При цьому лікар може підписати договори і з 2000 пацієнтів.
У МОЗ зазначають, що в первинній медицині для пацієнтів безкоштовними залишаться загальний аналіз крові, аналіз крові на глюкозу, на загальний холестерин, аналіз сечі, загальний аналіз сечі, а також швидкі тести на ВІЛ, вірусний гепатит, сифіліс.
Також закон вводить в країні електронну систему охорони здоров'я. Медкарти українців будуть електронними, а до лікаря можна буде записатися онлайн. Насамперед до програми приєднаються лікарні, в яких вже є інтернет і комп'ютери. Пізніше система запрацює по всій країні. МОЗ уже презентував демонстраційну версію електронної системи ehealth-ukraine.org. Електронною системою лікарні звітуватимуть Національній службі здоров'я, яку відомство створить до кінця року, про надані послуги. За фактом надання меддопомоги служба перераховуватиме лікарні гроші.