Перевірка субсидій: інспектори підуть по квартирах і вивчать "стиль життя"
Найближчим часом при Мінсоцполітики може бути створено нове відомство, яке буде перевіряти одержувачів субсидій .
Як будуть працювати нові правила?
Хто і коли буде перевіряти?
Минулого тижня в уряді був затверджений проект закону, який може створити нове відомство - соціальну інспекцію, яка буде перевіряти матеріальне становище претендентів на субсидії. Поки що датою створення відомства обрано 1 січня 2018 року, але працювати вона почне не раніше січня 2019 року, коли інспектори почнуть перевіряти субсидії. А ще через рік з перевірками прийдуть до пенсіонерів.
В уряді кажуть, що права та обов'язки інспектора тепер будуть закріплені законодавчо, і вони отримають більше повноважень. Наприклад, законопроект надає цим чиновникам безкоштовний доступ до баз даних і реєстрів, у яких може бути інформація про претендента на субсидію.
Також вони зможуть відвідувати одержувачів соціальної допомоги за місцем проживання з метою визначення достовірності даних про те, якою мірою людина потребує допомоги, і можливості знаходження додаткових джерел для існування, які впливають на встановлення права на отримання соцдопомоги і її розміри".
Також з вуст чиновників все частіше звучить словосполучення "стиль життя" одержувача субсидій. Тобто те, що не можна перевірити з допомогою електронних систем, будуть перевіряти за допомогою візитів соціального інспектора.
Що будуть шукати?
Як кажуть експерти, держава хоче контролювати два виду фінансових потоків претендентів та одержувачів субсидій - доходи і витрати. Для цього будуть використовувати нові методи відстеження витрат.
- Проводить верифікацію Мінфін, і за її результатами він готує рекомендації для Мінсоцпраці, щоб ті перевірили законність призначення тієї чи іншої соцвиплати того або іншій людині, - роз'яснив процедуру юрист Андрій Вигиринский. - Також Мінфін може вимагати у банків інформацію про операції по рахунку і відкритих рахунках людини. Правда, поділитися такою інформацією з Мінсоцем законних підстав немає - адже це банківська таємниця, тому Мінфін може використовувати її в узагальненому вигляді, наприклад, вказуючи, що на рахунку є суми, які не зазначені в анкеті.
Зі свого боку визначене майно може відслідковувати і Мінсоцполітики, продовжує юрист. Наприклад, отримати інформацію з реєстрів у відповідь на свій запит, проводилися людиною реєстраційні дії, оформлені на нього нерухомість, земельні ділянки, автомобіль, коли проводилася реєстрація і т. д. Все це допоможе зрозуміти, чи робив чоловік великі витрати на суму понад 50 тис. грн. чи ні. Ще варіант - запит до податкової про дохід і видаткових операції на суму понад 50 тис. Втім, вважає Вигиринский, поки Мінсоцполітики не до цього, адже такі перевірки вимагають багато часу і кмітливості.
Будуть досліджувати сімейні узи і шукати родичів за кордоном?
Як кажуть юристи, серед найбільш суттєвих порушень, які не виявляються, але впливають на розмір допомоги, - неофіційне працевлаштування або робота членів сім'ї за кордоном, неповний офіційний дохід, коли реальна заробітна плата вище офіційної, чи є незадекларовані доходи у неформальному секторі, а також проживання людей у незареєстрованому цивільному шлюбі.
- Уявіть собі ситуацію, що чоловік і жінка живуть разом, ведуть спільне господарство, у них народжується дитина, але вони не реєструють шлюб офіційно, - каже юрист Тетяна Бондаренко. - При цьому така жінка сьогодні спокійно оформляє статус матері-одиначки та отримує допомогу від держави. Другий варіант - людина ніде офіційно не працює, а сам відправився в Польщу або Росію на заробітки. Природно, ці доходи ніде не фігурують. Я не здивуюся, якщо соціальний інспектор буде перевіряти не тільки матеріальний стан отримувачів субсидій, але і буде опитувати сусідів, довідуючись, хто з ким живе, чи є у них спільні діти, не поїхав хтось із сім'ї на заробітки і т. д.
Хоча, визнає юрист, ситуації можуть бути неоднозначними навіть з точки зору закону.
- Уявіть собі дві ситуації, коли прописана в квартирі повнолітня дитина виїхала за кордон на навчання або на роботу, - говорить юрист. - Інспектору кожен раз доведеться з'ясовувати, чи отримує сім'я додатковий дохід з-за кордону чи ні.
Ще один вид доходів громадян, який влада вже давно хочуть взяти під контроль, але поки не знають як, - це гроші від здачі в оренду майна. Ні для кого не секрет, що більшість квартир у великих містах здається без декларування цього доходу.
- Після прийняття цього закону інспектор зможе відкрити реєстр нерухомості і подивитися, скільки квартир є у власності тієї або іншої сім'ї, - каже юрист. - Наприклад, одна квартира є у чоловіка, а друга - у дружини. Якщо в одній живуть батьки, а в другій - діти, то це не привід відмовити у субсидії, але якщо одна з них здається квартирантам, що з'ясується в ході візиту інспектора, тоді субсидії відмовлять на законних підставах.
Можуть заглянути в холодильник?
Ну і нарешті, найбільше питань викликає таке формулювання - перевірка "стилю життя" претендента на субсидію. Якщо згадати того ж громадянина Корейка з роману "Золоте теля", то йому вдавалося приховувати свій стан від усіх, крім прозорливого Остапа Бендера. Вдасться чи претендента на субсидію приховати свої справжні доходи під час візиту інспектора, невідомо.
Чи може інспектор заглянути в шафу, щоб перевірити, чи яка там висить одяг, або поцікавитися вмістом холодильника? Юристи кажуть, що це не обшук і ви самі повинні вирішувати, що показувати візитерам, а що - ні.
- Обстеження майново-житлових умов проводиться за згодою заявника, - каже юрист Андрій Вигиринский. - І це принципово важливо, адже якщо людина соромиться показати безлад в шафі, то це його право, і інспектор не може полізти туди сам. Адже це не примусовий обшук. Але теоретично у вас можуть попросити дозволу заглянути в шафу або холодильник.
Чи є спосіб обійти обмеження у 50 тисяч?
Однією з головних причин зниження максимальної суми безготівкових розрахунків до 50 тисяч гривень експерти називають як раз спробу уряду відстежувати витрати громадян понад 50 тисяч гривень, які закривають їм доступ до держдопомоги. Однак уже зараз продавці придумали всілякі способи відходу від безготівки - покупка в кредит і розстрочку, покупка на кілька чеків і т. д. Виходить, що при небажанні покупця світитися, можна буде реально відстежити тільки покупку квартири і машини?
- Це питання стоїть не в площині верифікації і не в площині Мінсоцпраці, - говорить юрист. - Для того щоб покупець ухилився будь-яким з описаних способів, йому повинен піти назустріч продавець, який, у свою чергу, є суб'єктом підприємницької діяльності. І раз він собі таке дозволяє, отже, податкова не виконує належним чином функції контролю, адміністрування та дотримання дисципліни. Словом, все це - питання часу, адже за один день психологію громадян, підприємців, правоохоронців і чиновників не змінити.
До того ж за великим рахунком, каже юрист, податкова може відстежувати призначення платежу і побачити, що людина платить, скажімо, 10 днів по 49 999 грн. за один і той же товар.
Розстрочка? В такому разі під час перевірки суб'єкта господарювання ГФС повинна поцікавитися: чи є відповідний договір з клієнтом? До клієнта теж є питання: товариш, звідки ви взяли 499 990 грн., які виплатили за 10 днів? Від бабусі? Дивимося декларацію бабусі. Зрозуміло, що вона могла продати корову. Накопичити за 60-70 років і т. д. І ось тут ми повертаємося до питання нульового декларування, без якого всі ці дії мають мало сенсу.