Чи справді щодня треба робити 10 000 кроків?
- 10-07-2017, 23:00
- Новини / Цікаві новини
- 0
- 203

Fitbit та інші фітнес-трекери ставлять мету – щодня робити щонайменше 10 000 кроків. Але наскільки актуальна ця вимога для тих, хто намагається вести активний спосіб життя? Про це запитує Кріс Стокел-Вокер.
Увечері ви робите черговий крок – і на вашому зап’ясті щось починає вібрувати. Вітання! Ви досягли цілі.
Компанія Fitbit, яка нещодавно виставила свої акції на відкриті торги, виготовляє портативні прилади, які відстежують ваш фізичний стан – наприклад, спалені калорії чи пройдену відстань. Ви можете змінювати налаштування, але за замовчуванням щоденна мета – пройти 10 000 кроків, пише bbc.com.
Вібрація, яку відчуваєш, коли цифра сягає цієї позначки, “дивним чином приємна”, розповідає 26-річна Нат Бак, яка користується Fitbit більше року.
- “Я купила його з цікавості, щоб подивитися, наскільки я активна”, – каже вона. Потім Нат переконала свою сусідку по квартирі і трьох колег купити схожі прилади. Всі вони тепер змагаються, хто ходить більше і швидше.
Третину всіх таких пристроїв нині виробляє Fitbit, ще 4% – її конкурент Jawbone. Їхні заводські налаштування ставлять своєму власнику планку щодня проходити 10 000 кроків, або близько 8 км.
Трекер Misfit Shine ставить користувачеві завдання заробити 1 000 очок, що дорівнює близько 10 000 кроків. Фітнес-програма Argus фірми Azumio для iPhone дає користувачеві можливість вибрати щоденну ціль між вісьмома і десятьма тисячами кроків.
Звідки береться це чарівне число? Вважається, що ідея про 10 000 кроків бере початок в Японії початку 1960-х років, коли країна готувалася до Олімпіади в Токіо, каже Катрін Тюдор-Лок, асоційована професорка при Пеннінгтонському біомедичному дослідницькому центрі в Державному університеті Луїзіани.
Тоді все японське суспільство заразилося олімпійською лихоманкою і крокоміри стали модою. Одна фірма випустила прилад під назвою манпо-кей, що означає “вимірювач 10 000 кроків”.
“Це був рекламний слоган, як “Just Do It” (Просто зроби це – Ред.) у Nike, але він знайшов відгук серед людей”, – каже Тюдор-Лок.
З того часу усім світом поширилася ідея про те, що 10 000 кроків – це мета для щоденних вправ. Державні органи різних країн публікували власні висновки на цю тему, цифри в яких не сильно відрізнялися від виставленої планки.
- Наприклад, японський міністр охорони здоров’я, праці і добробуту рекомендує “щоденно проходити від восьми до десяти тисяч кроків”. Британський Національний форум з питань ожиріння заявляє, що людина, яка щодня проходить від семи до десяти тисяч кроків може називатися “помірно активною”.
І британська Національна служба охорони здоров’я, і американські Центри з контролю і профілактики хвороб мають “золотий стандарт” – 150 хвилин на тиждень помірної активності, що дорівнює близько 8 000 кроків на день, каже Лаура Вільямс, експерт з дієтології і фітнесу.
“А потім хтось десь підкинув ще 2 000 кроків до цієї цілі”, – додає вона.
Наскільки відомо, немає ніяких обмежень, вихід за які шкодив би здоров’ю
Це “більше чіпляє людей, ніж такі непевні числа, як 7 000 чи 8 000”, каже Вільямс. Таку ціль легко прийняти, вона реалістична і водночас потребує від людини певних зусиль.
- “Для більшості людей 150 хвилин вправ на тиждень звучить до дідька багато”, – додає вона.
Дейл Есліґер, старший лектор, який викладає вимірювання фізичної активності в Університеті Лафборо, пояснює: “Якщо у вас короткі чи довгі ноги, то маємо різницю”.
А ще прилад на вашому зап’ясті, який цифровими методами відстежує рух ваших ніг, не застрахований від помилок. До цих 10 000 кроків фітнес-трекер може, наприклад, включити рухи тіла, коли ви зігнулися, щоб зав’язати шнурівку, каже Есліґер.
“Найкраще відстежують кроки прилади, прикріплені до щиколотки, які біомеханічно враховують кожен крок”, – зазначає він.
За даними Національної системи охорони здоров’я, середній британець щодня робить 3 000 – 4 000 кроків – значно менше, ніж ціль, виставлена Fitbit. Але багато людей ходять більше, і для них 10 000 кроків – не така вже й складна мета.
“Якщо ви бігаєте тричі на тиждень, то 10 000 кроків на день не зможуть відчутно підвищити вас тонус, – пояснює Вільямс, – бо ви і так у тонусі. Щоб ще більше поліпшити свою форму, вам знадобиться працювати більше, ніж людям з поганою формою, які хронічно мало рухаються. Для них щоденна прогулянка в 5 000 чи 10 000 кроків таки поліпшить форму”.
Натомість портативні пристрої пропонують людям стимулювальні цілі, до яких вони можуть прагнути, і просту для розуміння програму мінімум, яка грубо відповідає найменшому рекомендованому обсягу вправ.
Бак, наприклад, регулярно плаває і бігає, і навряд чи 10 000 кроків – це складне завдання для нього. Проте він досі дотримується саме цього рівня. “Я думав про те, щоб змінити її, але 10 000 здається хорошою “базовою” планкою, – каже він. – Так ти знаєш, що робиш необхідний мінімум”.
Щоб досягати такої цифри, потрібно якось структурувати свої щоденні маршрути, каже Вільямс. Наприклад, одну милю ви можете пройти, коли виходите на обід, і ще одну – коли повертаєтеся назад.
“Якщо ви рухаєтеся надто мало і, приміром, паркуєтеся за два місця від входу до супермаркету, то цієї планки вам не досягти, – каже вона. – Вам також потрібно постійно ставити перед собою нові цілі. Основне в поліпшенні своєї форми – це ритм та інтенсивність”.
Тюдор-Лок погоджується, що планка в 10 000 кроків “заслуговує на похвалу”. “Досягайте її, якщо хочете. Насправді, ходіть 12 000 – 14 000 кроків щодня. Наскільки відомо, немає ніяких обмежень, вихід за які шкодив би здоров’ю”, – каже вона.
Але, застерігає вчена, не ставтеся до цього як до непорушної цілі. “Важливо не перейматися цифрами, а відмовитися від малорухомого способу життя”, – каже вона.
І ще важливо пам’ятати: ви можете відчувати гордість, пройшовши сьогодні свої 10 000 кроків, але шматочок шоколадного торта знівелює весь здобуток.
zakarpatpost.net