У 2017 нові стипендії для студентів
- 19-01-2017, 20:30
- Новини / Україна / Цікаві новини
- 0
- 300
Постановою від 28 грудня 2016 р. № 1050 уряд затвердив новий Порядок призначення і виплати стипендій учням професійно-технічних, студентам (курсантам) вищих державних та комунальних навчальних закладів, аспірантам і докторантам, які навчаються за денною формою навчання.
1. Хто і коли затверджує порядок формування рейтингу студентів?
Не пізніше ніж за тиждень до початку нового навчального року вченою (педагогічною) радою відповідно за погодженням з органом студентського самоврядування та первинною профспілковою організацією осіб, які навчаються, затверджується і оприлюднюється порядок формування рейтингу студентів. Протягом навчального року зміни до такого порядку не вносяться. Примірний порядок формування рейтингу затверджується МОН. До складу комісії, яка вирішує питання призначення стипендій студентам вищих навчальних закладів, входять не менше 50 відсотків представників студентського самоврядування та первинних профспілкових організацій студентів та аспірантів.
2. Коли оприлюднюється рейтинг?
Не пізніше ніж через три робочих дні після прийняття відповідного рішення стипендіальної комісії на офіційному веб-сайті навчального закладу оприлюднюється рейтинг студентів, курсантів невійськового вищого навчального закладу, які навчаються на одному факультеті (відділенні) певного вищого навчального закладу за денною формою навчання за відповідними курсом та спеціальністю (напрямом підготовки).
3. Яка частка студентів отримуватиме стипендії?
Ліміт стипендіатів, яким буде призначатися академічна стипендія за результатами семестрового контролю встановлюється у відсотках (у діапазоні від 40 до 45) від фактичної кількості студентів денної форми навчання, які навчаються за державним (регіональним) замовленням на певному факультеті (відділенні), курсі за певною спеціальністю (напрямом підготовки) станом на перше число місяця, наступного за датою закінчення семестрового контролю.
4. Як призначатимуть стипендії першокурсникам?
Рейтинг, відповідно до якого студентам, курсантам невійськових вищих навчальних закладів призначаються і виплачуються академічні стипендії протягом першого року навчання до першого семестрового контролю, формується на підставі конкурсного бала, отриманого ними під час вступу до навчального закладу.
5. Якими є критерії формування рейтингу студентів?
Протягом наступних навчальних семестрів рейтинги складаються за результатами останнього навчального семестру за кожним факультетом (відділенням), курсом і за кожною спеціальністю (напрямом підготовки) на підставі успішності з кожного навчального предмета (дисципліни) з урахуванням участі у науковій, науково-технічній діяльності (творчій активності для мистецьких спеціальностей), громадському житті та спортивній діяльності. У рейтингу складова успішності повинна становити не менше 90 відсотків рейтингового бала. Процедура визначення рейтингового бала, що визначає місце особи у рейтингу, є однаковою для здобувачів вищої освіти, які навчаються на одному факультеті (відділенні), курсі за однією спеціальністю (напрямом підготовки) у відповідному вищому навчальному закладі.
6. Що буде, якщо студент «завалив» сесію через хворобу?
Особа, яка протягом попереднього навчального семестру отримувала академічну стипендію і внаслідок тимчасової непрацездатності, підтвердженої довідкою закладу охорони здоров’я, не склала семестровий контроль у строк, визначений навчальним планом, має право на отримання академічної стипендії у розмірі мінімальної ординарної (звичайної) академічної стипендії відповідного типу навчального закладу. Рішенням керівника навчального закладу таким особам встановлюється строк ліквідації академічної заборгованості, але не більш як місяць з дня припинення тимчасової непрацездатності, після чого питання призначення академічної стипендії такій особі вирішується на загальних підставах. У разі коли особі призначена академічна стипендія, здійснюється перерахунок коштів та виплата академічної стипендії у повному обсязі. Якщо стипендіат втратить право на призначення академічної стипендії, виплата такої стипендії припиняється, відшкодування коштів, отриманих такою особою під час ліквідації академічної заборгованості, не здійснюється.
7. Яким буде розмір мінімальної ординарної (звичайної) академічної стипендії?
Для учнів професійно-технічних навчальних закладів – 415 гривень на місяць.
Для студентів ВНЗ I-II рівня акредитації, які навчаються за освітньо-кваліфікаційним рівнем «молодший спеціаліст» або «бакалавр» – 830 гривень на місяць.
Для студентів ВНЗ I-II рівня акредитації, які навчаються за освітньо-кваліфікаційним рівнем «молодший спеціаліст» або «бакалавр» за спеціальностями (спеціалізаціями), для яких встановлюються академічні стипендії у підвищеному розмірі – 1056 гривень на місяць.
Для студентів ВНЗ III-IV рівня акредитації, наукових установ, які навчаються за освітньо-кваліфікаційним рівнем «бакалавр», «спеціаліст» або «магістр» – 1100 гривень на місяць;
Для студентів ВНЗ III-IV рівня акредитації, наукових установ, які навчаються за освітньо-кваліфікаційним рівнем «бакалавр», «спеціаліст» або «магістр», за спеціальностями (спеціалізаціями), для яких встановлюються академічні стипендії у підвищеному розмірі – 1400 гривень на місяць.
У підвищеному розмірі призначатимуть стипендії студентам таких 20 спеціальностей (спеціалізацій) : середня освіта (математика, біологія, фізика, хімія, інформатика); спеціальна освіта; біологія; науки про Землю; фізика та астрономія; прикладна фізика та наноматеріали; математика; прикладна механіка; матеріалознавство; галузеве машинобудування; авіаційна та ракетно-космічна техніка; суднобудування; металургія, електроенергетика, електротехніка та електромеханіка; енергетичне машинобудування; атомна енергетика; теплоенергетика; гідроенергетика; гірнича справа; нафтогазова інженерія і технології.
Окрім того стипендії студентів, які посядуть найвищі рейтингові позиції, збільшуються на 45,5 відсотків.
8. Яким буде розмір соціальної стипендії?
Для осіб з числа дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, а також які в період навчання у віці від 18 до 23 років залишилися без батьків:
для учнів професійно-технічних навчальних закладів – 1000 гривень на місяць;
для студентів вищих навчальних закладів, наукових установ – 2000 гривень на місяць.
Для осіб, які мають право на призначення соціальних стипендій на підставі нормативно-правових актів, якими встановлені державні пільги і гарантії для окремих категорій громадян(крім тих, що перелічені вище):
для учнів професійно-технічних навчальних закладів – 377 гривень на місяць;
для студентів вищих навчальних закладів I-II рівня акредитації, які навчаються за освітньо-кваліфікаційним рівнем «молодший спеціаліст» або «бакалавр» – 750 гривень на місяць;
для студентів вищих навчальних закладів III-IV рівня акредитації, наукових установ, які навчаються за освітньо-кваліфікаційним рівнем «бакалавр», «спеціаліст» або «магістр» – 1000 гривень на місяць.
9. Яким буде розмір іменних академічних стипендій?
Академічні стипендії президента України в ПТУ становлять 1200 грн, у закладах I-II рівня акредитації - 1800 грн, у закладах III-IV рівня акредитації - 2300 грн. А іменні та академічні стипендії, засновані Кабінетом міністрів, у ПТУ становитимуть 1000 грн, у вузах I-II акредитації - 1600 грн, у вузах III-IV акредитації - 2100 грн.
10. Яку стипендію отримуватимуть аспіранти?
Академічна стипендія клінічним ординаторам, аспірантам і докторантам, які навчаються за денною формою (з відривом від виробництва), установлюється у розмірі 90 відсотків відповідного посадового окладу, визначеного за схемою посадових окладів (з урахуванням наступних змін в оплаті праці на відповідних посадах), а саме:
викладача — для клінічних ординаторів і аспірантів;
професора — для докторантів.
Віталій Дацюк, кандидат юридичних наук для ProZak.info