Розміщення реклами тут - +380 (98) 607 99 77

Закарпаття, Донбас та Одеса - лідери по контрабанді в Україні


Поки звичайні громадяни носять через кордон контрабандні сигарети, більш підприємливі вивозять бурштин, метал, деревину, спирт.

Україна вибилася в лідери не тільки як постачальник робочої сили в країни Євросоюзу, а й по контрабанді. Як говориться в повідомленні офісу місії ЄС з прикордонної допомоги Молдові та Україні, країна головує в рейтингу по контрабанді сигарет в ЄС. Так, тільки поставки нелегальних сигарет з України в країни Євросоюзу в минулому році склали 5,8 мільярда штук.
Про контрабанду сигарет та інших товарів з України в ЄС, "приватних" кордонах і інших аспектах дуже прибуткового нелегального бізнесу - в огляді РІА Новини України.
Контрабанда в третину бюджету
На сьогоднішній день ні в одному відомстві не можуть назвати точні обсяги контрабанди. Втім жодне відомство і не займається цілеспрямовано боротьбою з нею. Чи не щодня прикордонники і СБУ рапортують про викриття контрабандних каналів по всій країні - як в Донбасі, де потоки з непідконтрольними територіями збагатили певних людей, так в Одеській і західних регіонах, де найяскравішим прикладом, мабуть, є Закарпатті, яке межує одразу з кількома країнами Євросоюзу.
Тільки за перше півріччя 2017 року, згідно з даними Прикордонної служби, прикордонники зупинили 205 випадків незаконного переміщення товарів із Закарпатської області, серед них переважали автомобілі та сигарети (по 45% випадків). Нелегальний вивіз сигарет - один з найшвидших і легких способів заробітку. В Україні пачка сигарет коштує близько одного євро, а в Європі - від трьох євро і вище.
Тож не дивно, що схеми по "контрабасу" досить великі - сигарети вивозять всім, чим тільки можна - літаками, часто навіть саморобними, безпілотниками, поїздами, човнами, водолазами, вбрід по воді і на плечах, колодами і автомобілями. Так, вантажний квадрокоптер може взяти один ящик сигарет, біплан Ан-2 вміщує 25 тис пачок, надувний човен - 40 пачок, "іхтіандрів" ловили з п'ятьма ящиками на кожного водолоаза в середньому, а в стовбурах дерев знаходять до 25 тис пачок сигарет.
За даними ЗМІ, на одній фурі контрабандних сигарет, успішно перетнула кордон України і ЄС, можна заробити від $ 500 тис до $ 1,5 млн в залежності від торгових марок і країн призначення. Разом з тим прикордонники відзначають, що фурами великі партії сигарет вже практично не перевозять, так як потрібні домовленості "на дуже високому рівні". Легально ж через кордон можна пронести дві пачки, тому місцеве населення часто промишляє невеликим дозволеним бізнесом - люди проносять по дві пачки через пункти пропуску вранці і ввечері, заробляючи кілька євро. Поряд з сигаретами з України також щосили вивозять бурштин, метал, ліс, спирт, а завозять паливо, електроніку і нафтопродукти. За даними ЗМІ, тіньовий обіг деревини в Україні оцінюється в 2,2 млрд грн, а частка нелегального ринку - близько 80%.
Також практично весь бурштиновий бізнес, що працює в країні в тіні, виробляє камінь для вивезення за кордон. Орієнтовний дохід від нелегальної торгівлі бурштином становить 300-400 мільйонів доларів на рік. За даними експертів, українська контрабанда в порівнянні з іншими країнами може перевищувати 10 млрд доларів на рік, що становить 36% українського бюджету. Прикордонники звинувачують в контрабанді злочинні угруповання, а ЗМІ серед "кришують" називають цілком конкретні імена політиків, силовиків та інших можновладців.
"Приватний" кордон
За останні роки вдосконалення різного роду схем з вивезення товарів за кордон вилилося в ... "приватний" кордон. Не так давно головний військовий прокурор - заступник генерального прокурора України Анатолій Матіос заявив, що близько 150 кілометрів українського кордону з Угорщиною є приватними і являють собою звичайні земельні ділянки. За його словами, ділянка кордону з Угорщиною на Закарпатті фактично знаходиться в приватних руках, а прикордонники не мають повноцінного доступу до нього.
"Так, фактично 150 км - це земельні ділянки, 2 га селищна рада наділила місцевих жителів. Після цього вони були акумульовані в окремо взятих руках, вибудувана комунікація і там кластери взагалі" гуляйполівськіх "часів. Коли барон, кажуть у циган, хто говорить староста або старше на території керує центром цих людей, які захоплено дивляться на руку "дає", - заявив Матіос.
Проте військовий прокурор новиною нікого не здивував, про "приватному" ділянці кордону ЗМІ щосили писали ще кілька років тому, і, схоже, безрезультатно. за анним закарпатських видань, власником 134 гектарів землі на лінії державного кордону України з входить до складу Євросоюзу Угорщиною протяжністю майже 5 км є сім'я на прізвище Горват.
"Це однозначно схема. У Берегово (біля кордону. - ред.) Були приватизовані ділянки 30-ю особами, для ведення особистого селянського господарства. А потім ці особи передають, а вірніше продають ці ділянки, причому у одного нотаріуса, двом особам на прізвище Горват ", - заявив активіст Олександр Пересоляк.
За словами Пересоляка, прикордонники "добре заробляють на тому, що закривають очі на контрабанду".
"за 21 рік незалежності не змогли оформити земельні ділянки за собою. Брешуть, що межа знаходиться під їх контролем. Це все одно, що у мене у дворі хтось буде контролювати збір врожаю ", - додав він.
На прикордонній території з контрольною смугою і наглядовими вежами нові господарі нібито планували вирощувати кукурудзу і горіхи. Але замість цього поставили сторожові будки і вежі, де цілодобово чергували "ділки зі зброєю і тепловізорами". Коли поруч не було прикордонників, вони переправляли в Угорщину нелегалів і сигарети. За словами начальника Мукачівського прикордонного загону, полковника Володимира Паршикова спірні ділянки знаходяться у вл Аден "закарпатця і місцевого жителя".
При цьому ім'я власника чиновник відмовився назвати. Нагадаємо, що особливо широко питання контрабанди на Закарпатті став обговорюватися після мукачівської стрільби в 2015 році, яку пов'язували саме з цієї незаконною діяльністю. У травні ж минулого року губернатор регіону Геннадій Москаль зібрався у відставку через "розквіту корупції і контрабанди", яка, як він зазначав, "відбувається за участю центральних органів влади".
"Подолати контрабанду в окремому регіоні в умовах, коли центральні структури не тільки не допомагають, а навпаки - намагаються відновити тіньові схеми, - неможливо. А зараз Закарпатті віддається на відкуп контрабандистам і вмикається зелене світло для незаконного переміщення сигарет через державний кордон", - заявляв Москаль.
Проте Москаль після переговорів з президентом Петром Порошенко у відставку йти передумав, а контрабанда так нікуди і не поділася.
ІНШІ НОВИНИ

Коментарі

Інформація
Відвідувачі, які знаходяться у групі Гости, не можуть залишати коментарі до цієї публікації.
Погода
Погода у Сваляві

вологість:

тиск:

вітер: